Ako cvičiť doma a s radosťou.

Ako cvičiť doma a s radosťou.

23. 4. 2020 8 min. čítania

Niekedy sú situácie, kedy cvičenie doma je jediným možným variantom. Cítite sa teraz rovnako? Tak sa nechajte inšpirovať.

Niekedy sú situácie, kedy cvičenie doma je jediným možným variantom. Teraz napríklad doba Koronavirová, inokedy nedostatok času, peňazí alebo jednoducho túžba byť osamote. Dokopať sa doma, rozbaliť podložku a rozbehnúť to stojí niekedy viac úsilia ako tréning samotný. S našimi tipmi sa na domáce cvičte budete tešiť.

I doma je to fajn

Prečo je cvičenie doma super?

 • Nič to nestojí (okrem trochy disciplíny, úsilia a spočiatku odriekania)
 • nikto na vás nebude pozerať,
 • môžete si tréning prispôsobiť svojim (časovým / kondičným) potrebám,
 • pustíte si svoju hudbu 
 • môžete sa na to vrhnúť kedykoľvek (nie ste zviazaní otváracou dobou),
 • nestrácate čas presuny a ostáva vám tak viac času na to, na čom záleží.

Nojo, lenže niekedy tá motivácia v podobe fitka nadupaného pomôckami a plného ľudí jednoducho chýba.

Ako sa doma dokopať cvičiť, keď sa nechce?

 • Plán cvičenia. Keď si dopredu pripravíte, čo, kedy a kde budete cvičiť a čo k tomu budete potrebovať, bude sa vám začínať oveľa lepšie, než s prázdnym listom papiera a lovením cvikov z hlavy. Nájdite si vhodný tréningový plán (tipy nájdete nižšie),
 • Príjemná atmosféra. Obľúbená hudba, pekná podložka na cvičenia, zapálená sviečka. Vytvorte si takú atmosféru, ktorá vás k cvičeniu nakopne.
 • Čas (a priestor) len pre seba. Určite sa vám nebude cvičiť dobre, keď vás z gauča bude sledovať manžel alebo na vás budú hulákať deti, čo dostanú k večeri. Skúste si túto hodinku vyhradiť len pre seba, bez divákov v podobe rodiny alebo telefónu, ktorý neprestáva zvoniť. Nezabudnite ani na dostatok miesta, nech sa pri prvom sed-ľahu nebuchnete hlavou o stôl.
 • Motivačný denníček. Zapisujte si pokroky, odškrtávajte úspešné tréningy, kreslite, lepte samolepky. Čokoľvek vám urobí radosť. Keď potom príde deň, keď sa vám nebudete chcieť cvičiť, mrknite sa do denníčka, čo všetko už ste pre splnenie svojho sna urobili.
 • Predtréningový rituál. Vytvorte si predcvičebnú rutinu, ktorá bude stále rovnaká a vyústi v tréning samotný. Môže vyzerať napríklad tak, že po príchode z práce si dáte kávu, prečítate si kapitolu knižky, prezlečiete sa do pohodlného športového outfitu, a pustíte si obľúbenú hudbu. Potom sa cvičenie stane prirodzenou súčasťou vášho dňa.

Pomôže ti aj uvedomenie si a správne nastavenie cieľov, o ktorom sme písali v článku na tému Motivácia.

Ako si vybrať, čo budete cvičiť?

weights

Online trenér

 • Ste zvyknutí na hecovačky od trénera?
 • Cvičíte chvíľku a ste si istejší pod dohľadom?
 • Vyhovuje vám tréningový plán priamo na mieru?
 • Máte určité obmedzenia, ktoré nedovoľujú odcvičiť len tak všeličo?

V tom prípade pre vás ideálne cvičenie s online trénerom. Variant je viac:
- Tréner vám napíše tréningový plán na mieru, dohodnete sa na frekvencii a intenzite, vy si program poctivo odmakáte a trénerovi posielate reporty + ste v telefonickom alebo "messenger" kontakte. "Na internete môžete nájsť veľa tréningových programov, ktoré pre vás ale pravdepodobne nebudú vhodné. Preto si vyberte niekoho, kto vám pripraví plán presne podľa vašich schopností a cieľov a priebežne ho s vami upravuje. Tréning pre vás tak bude efektívnejší a rýchlejšie dosiahnete svoje ciele. Jedno riešenie pre všetky v tomto prípade jednoducho nefunguje, "radí František Hanovec, zakladateľ projektu Môj Online Trenér.
- Alebo si môžete zamakať cez videocall s trénerom (a napríklad aj partiou z gymu) v reálnom čase 

Plán cvičenia na doma

Pokiaľ už cvičíte nejaký ten piatok a ste si istí, že zvládnete cviky správne, skúste cvičiť s niektorým z plánovDarebee. Vyberiete si niektorý z tréningových programov, ktorý vám poradí, kedy, čo a ako cvičiť. Obdržíte predpísané tréningy s videami, návodom na správne prevedenie i kalendárom, v ktorom si budete odcvičené dni vyraďovať.

Aké cvičebné plány sú za nás proste pecka?

joga

Chcete si domácim cvičí len občas spestriť tréning alebo zahnať nudu v škaredom počasí? Darebee ponúka aj jednotlivé workouty. Vyberiete si, či máte chuť na poriadnu kardio zaberačku, alebo posilku pre krajší zadok, mrknete na obrázky a idete.

Tip: Okrúhly zadok nemusí byť nesplnený sen. Zaraďte do tréningu najlepšie cviky na krásny zadok.

Aplikácia vládnu svetu

K domácemu cvičenie suprovo nakopnú aj tréningové aplikácie. Nielen, že v nich nájdete veľa tipov na tréningy, časovače aj cvičiace videa, ale budú vás aj hecovať k tomu, že si máte popoludní ísť zacvičiť alebo že ste dnes prešli málo krokov. Nám sa osvedčil Nike Training Club.

Tip: Hľadáte ďalšiu inšpiráciu k domácim cvikom? Mrknite na náš článok s množstvomtipov (nielen) na videá a aplikácie.

Nemáte náladu na cvičenie?

Nevadí, nemusíte sa potiť iba u drepov a klikov, počíta sa každý pohyb. Počasie vonku nabáda k výletu na bicykli alebo prechádzke na korčuliach? Vyrazte na chodník.  A možno vás prekvapí, že chudnúť sa dá aj chôdzou

Jednoducho sa hýbte tak, aby vás to bavilo a robilo vám to radosť. Výsledky sa potom dostavia čo nevidieť.


POHYB ŽIVOTNÝ ŠTÝL