5% extra zľava pre členov klubu práve teraz Staň sa členom

MOTIVÁCIA

Ako si nájsť a udržať ten správny hnací motor, ktorý nás udrží na našej ceste za snami nielen v cvičení?

Podprsenka: Reebok

Ak v živote začíname s čímkoľvek novým, prípadne chceme niečo zmeniť, vždy máme nejakú pohnútku, z ktorej naše konanie vychádza, nejaký dôvod, prečo chceme tento krok urobiť. Týmto dôvodom je práve motivácia. Práve na jej sile, veľkosti a dôležitosti závisí prípadný úspech, či neúspech nášho snaženia.

My vám dnes prinášame niekoľko tipov, ako si nastaviť a hlavne udržať správnu motiváciu. Zameriame sa predovšetkým na motivácie k cvičeniu a zdravému stravovaniu, väčšina bodov je však prenositeľná do všetkých oblastí nášho života.

VNÚTORNÁ A VONKAJŠIA MOTIVÁCIA

Vnútorná motivácia vychádza z nášho vlastného ja. Nezávisí na našom okolí. Zjednodušene je to rozpor a nezhoda medzi tým, ako v súčasnosti žijeme, a tým, ako by sme žiť naozaj chceli. Takouto vnútornou motiváciou k pravidelnému športovaniu môže byť to, že sa nechceme zadýchavať pri vyjdení dvoch poschodí po schodoch, chceme odstrániť bolesť chrbta alebo chceme s partiou priateľov chodiť pravidelne na volejbal.

Naopak vonkajšia motivácia je nejakým spôsobom podmienená okolím. Sami by sme o zmene ani neuvažovali, sme k nej tlačení zvonku. Typickou vonkajšiou motiváciou k pravidelnému tréningu je napríklad novoročné predsavzatia (každý si predsavzatia dáva, ja musím tiež), to, že ma rodina či kamaráti kritizujú za vzhľad mojej postavy, alebo to, že priateľ chce, aby som s ním chodila behať.

Vnútorná motivácia má na výsledok nášho snaženia oveľa väčší význam. Ak sme silno vnútorne motivovaní, dokážeme všeličo. Naopak, ani dobrá vonkajšia motivácia neprebije tú vnútornú.

To sa dá krásne ukázať na konkrétnom príklade. Prvého januára, bilancuje, oproti predošlému januáru som pribrala päť kíl. Vlastne si až tak bacuľatá neprídem, ale možno by som si mohla dať za cieľ to zhodiť, keď je ten Nový rok. Tak zájdem druhého januára do fitka. Vo fitku hlava na hlave, plno rybárikov (označenie predsavzajúcich v januári fitcentra útokom, pozn.red.), Stroje pripomínajúce skôr mučiace nástroje zo stredoveku ako niečo, s čím chcem cvičiť ... vlastne mi asi je oveľa lepšie doma na gauči s miskou orieškov a horúcou čokoládou. Vidíte ten súboj vnútornej a vonkajšej motivácie? Ktorá asi vyhrá? A kedy osobu z príbehu uvidíme vo fitku znova? Samozrejme, až druhého januára ďalší rok. 

Oblečení: Reebok

NASTAVENIE CIEĽOV

Ak sa chceme niečomu dlhodobo venovať a niečo dosiahnuť, veľmi nám k úspechu pomôže správne stanovenie cieľov. Najefektívnejšou metódou na nastavovanie cieľov je metóda "SMART", podľa ktorej by naše ciele mali byť:

 • konkrétne (Specific) - namiesto "obmedzím cukry" napríklad "prestanem si sladiť kávu a dávať si k nej sušienku"
 • merateľné (Measurable) - namiesto "chcem sa zlepšiť v behaní" napríklad "chcem si zlepšiť čas behu na päťkilometrovej trati o minútu oproti aktuálnemu času"
 • dosiahnuteľné (Achievable)
 • realistické (Realistic) - súvisí s predchádzajúcim bodom; ak aktuálne neurobím ani jeden striktných zhybov s dopomocou, nemôžem čakať, že za pol roka ich urobím 20 bez dopomoci (stať sa to môže, ale vždy je lepšie dávať si menšie ciele a byť milo prekvapený)
 • časovo ohraničené (Time specific) - namiesto "chcem zhodiť päť percent tuku" napríklad "chcem zhodiť pol percenta tuku každý mesiac po dobu desiatich mesiacov"

Zároveň je pre plnenie cieľov dôležité nenastavovať si ich moc naraz. Snažme sa stanoviť si jeden hlavný v každej oblasti života a až po jeho splnení sa venovať ďalšiemu.

Väčšie ciele je vhodné rozdeliť si na menšie dieliky.

Ak si napríklad dám za cieľ do roka ubehnúť polmaratón, moje čiastkové ciele môžu byť: každý týždeň ubehne dvanásť kilometrov, do pol roka ubehne pätnásť kilometrov v kuse, potom budem každý týždeň behať dvadsať kilometrov a do trištvrte roka ubehne dvadsať kilometrov v kuse. Budem tak plniť ciele častejšie, z čoho budem mať radosť, a zároveň sa mi bude lepšie kontrolovať, že pre splnenie svojho veľkého cieľa niečo pravidelne robím.

Legíny i podprsenky: Reebok

MILUJ SVOJU CESTU

Ak budeme robiť niečo, do čoho sa budeme musieť zakaždým nútiť, nebude sa nám do toho chcieť a nebude nám to prinášať radosť, možno to nie je úplne to pravé orechové. Život je hlavne od toho, aby sme si ho užívali. Každá aktivita by nám mala vyvolávať úsmev na perách, prinášať pocity šťastia a spokojnosti a mala by nás predovšetkým baviť. 

Skúsil/ a si behať, ale nedokážeš sa u toho odreagovať a stále len myslíš na to, ako už nemôžeš? Skús chôdzu. Nie sú ti sympatické stroje vo fitness centrách alebo nevieš, ako na nich cvičiť? Skús zájsť na skupinovú lekciu cvičenie s váhou vlastného tela. Nebaví ťa cvičiť osamote? Skús nejaký kolektívny šport, čo napríklad volejbal alebo bedminton? 

VYTRVAJ

Určite vieš, že ani Rím nepostavili za deň a stopercentne sa to neobišlo bez problémov a komplikácií. Ani tvoja nová cesta nebude úplne bez prekážok. Budú dni, kedy sa ti nebude chcieť cvičiť. Dni, kedy nebudeš mať chuť jesť zdravo a budeš mať nutkanie zamieriť do najbližšieho fast food. Dni, kedy budeš mať pocit, že sa tvoj progres zastavil. Nezúfaj a vytrvaj. Uvidíš, že sa vždy zase blysne na lepšie časy a že si cestu zase budeš užívať. 

ZAZNAMENAJ SI PROGRES

 • Foť, píš, kresli.
 • Zaznamenajte si svoje ciele na motivačnú tabulu, s motivačnými obrázkami a citátmi a vždy po ich splnení si ich odškrtnite. 
 • Ak meniš vzhľad svojej postavy, pravidelne sa foť či meraj a všetko si zapisuj do denníčka. Urob si grafy, tabuľky. 
 • Zapisuj si farebne do tréningového denníka svoje tréningy, píš si svoje pocity z tréningov.
 • Za každý úspech sa nezabudni niečím odmeniť.
 • Sdílej své pokroky s námi na Instagramu, taguj @top4fitness a #top4fitness a motivuj tak ostatní. Ty nejlepší úlovky rádi nasdílíme na našem profilu.

Maj z každého, aj najmenšieho, pokroku radosť a uvidíš, že čoskoro motivácia ani nebude potrebná, keďže sa budeš na každý ďalší tréning a každé ďalšie zdravé jedlo tešiť a užívať si ho.

Autor: Andrea Skolková


ŽIVOTNÝ ŠTÝL
Reebok R x P Hoody Grün
UBF Athlete Pant
LM Athlete Pant
LM Athlete Short
TS LUX PERFORM TIGHT
TS Lux Perform Perf Tight
TS UBF HR Seamless Tight
TS UBF HR Seamless Tight
UBF Epic+ Short
TS UBF HR Seamless Tight
TS Lux Perform Perf Tight
UBF Epic Short
Nové
UBF LS Compression
LM Seamless Tight
TS PUREMOVE TIGHT
LM Athletic Pant
Nové
WOR DBL KN FZ HOOD
Nové
WOR DBL KN FZ HOOD
Nové
TS LUX HR TIGHT- CB
TS Lux Tight- Jacquard
SH Beyond The Sweat Tight
Nové
UBF MYOKNIT SEAMLESS 7/8 TIGHTS
Nové
TS Seasonal Seamless Tight
Nové
TS Seasonal Seamless Tight
Nové
TS Seasonal Seamless Tight
Nové
UBF COMPRESSION LS TEE
Nové
Reebok 4Pack Trunk OVETT Boxers
Nové
SH Lux HR--Distorted Film
SH Lux HR--Distorted Film
TS LUX BOLD TIGHT- MODERN
Nové
UBF EPIC SHORT
Nové
UBF MYOKNIT SEAMLESS BRA
UBF COMPRESSION TIGHTS
Nové
Reebok 4Pack Trunk OVETT Boxers
Nové
performance nelly sport-bh
Lux Bold - Flat On Back
Nové
Predchádzajúce
Ďalšie