5 Otázok začínajúceho Cross Training nadšenca

5 Otázok začínajúceho Cross Training nadšenca

27. 11. 2020 7 min. čítania

Odhodlávate sa začať s Cross Training, ale stále máte v hlave plno nejasností, otázok, obáv? Po prečítaní článku si nedočkavo budete baliť tašku na prvý tréning.

Čo je vlastne Cross Training?

Kombinácia atletiky, gymnastiky, vzpierania a ďalších prvkov. Vznikol v roku 2000 v USA ako všestranný tréningový program pod záštitou bývalého gymnastu Grega Glassmana. Vychádza z myšlienky komplexnej fyzickej pripravenosti a preto sa hovorí, že "špecializáciou Cross Trainingáča je nešpecializovať sa."

Cross Training ide prevádzkovať na rekreačnej úrovni ako pravidelný a systematický pohybový režim alebo ako doplnok k iným športom, rovnako tak na profesionálnej pretekárskej úrovni. Na tréning môže zavítať úplne každý, od 15-ročnej slečny túžiacej schudnúť, cez 30-ročného muža s chuťou pretekať až po 60-ročnú staršiu dámu, ktorá chce predísť bolestiam chrbta.

Čo sa na Cross Trainingu robí?

CrossFit 2

Behá. Skáče. Vzpiera. Hádže. Shybuje. Klikuje. Drepuje. Chodí po rukách. Dvíha. Cvičí na hrazde. Ak vás zaujíma viac o tom, aké tréningy a aké cviky sa na Cross Training robia, prečítajte si článok o Cross Training workoutoch.

Čo budem na Cross Training potrebovať?

Na prvých pár hodín vám postačia pevné kotníkové tenisky, legíny alebo kraťasy a tričko alebo tielko z funkčného materiálu. Slečny by nemali opomenúť kvalitnú športovú podprsenku so strednou alebo vyššou oporou.  Ak zrovna nie je leto, býva v gymoch (Cross Training telocvične) chladnejšie, preto si pre istotu do tašky pribaľte aj mikinu. Určite sa zapotíte, takže si nezabudnite vziať ručník (ideálne dva, jeden na utieranie potu behom tréningu, druhý na sprchu), sprchový gél a fľašku alebo shaker, nech vás nezaskočí smäd. Ak vám cesta z gymu domov trvá dlhšie, pribaľte si aj menšiu svačinku, napríklad kúsok ovocia, proteínovú tyčinku alebo rovno proteínový drink. 

Až sa do Cross Training zamilujete, tak bude správny moment začať sa postupne vybavovať poriadnym Cross Training vybavením. Tým úplne prvým by mali byť topánky. Špeciálne topánky na Cross Training sú robené tak, aby nohu podporili pri vzpieraní, doskokoch, chránili chodidlo napríklad pri výpadoch, šplhu alebo pri angličákoch, ale zároveň sa v nich pohodlne behalo a skákalo cez švihadlo. Cvičí sa v nich o sto percent lepšie a rozdiel ucítite. Tenisky na Cross Training robí Reebok a Nike -  edícia Reebok Nano a  Nike Metcon.

Hneď, len čo začnete pracovať s ťažšou externou záťažou, sú vhodnou investíciou bandáže, obzvlášť ak trpíte chronickými problémami s pohybovým aparátom. Kolenári ocenia bandáže na kolená, ak pracujete na počítači, potešia vás bandáže na zápästie. Nikdy nie je od veci mať vždy pri sebe tejpovacia páska, ktorá zachráni mnohé tréningové úrazy alebo preťaženie. 
Ďalšou vhodnou investíciou je švihadlo. Na Cross Training sa skáče často aj s vlastným švihadlom nadstaveným presne na svoju výšku - to ide jednoduchľšie lepšie. 

Nie je to nebezpečné?

Crossfit 3

Niet sa vôbec čoho báť. V každej Cross Training telocvični sa nachádzajú profesionálne skúsení tréneri, ktorí vám vysvetlia a ukážu techniku ​​cvikov, pozrú sa, či ste schopní cviky robiť správne a prípadne vám vymyslia vhodnú alternatívu. Budete postupovať od jednoduchších cvikov k zložitejším a zranenia alebo preťaženia sa tak nemusíte obávať. Pred vstupom na lekcie CrossFitu je navyše nutné absolvovať On Ramp Program, taký "vstupný kurz" do CrossFitu, kde s trénerom prejdete väčšinu prvkov využívaných v Cross Training a vysvetlíte si, ako ich správne robiť. A aj na lekciách potom budete pod prísnym dohľadom trénera, ktorý vás nenechá urobiť ani jedno opakovanie zle.

Môžem robiť Cross Training, aj keď nie som zdravotne úplne v poriadku? 

Hovorí sa, že Cross Training je pre každého. Kúzlo Cross Training je totiž v tom, že každý tréning sa dá prispôsobiť tak, aby ho mohol robiť naozaj takmer každý. Musíte ale samozrejme svoje obmedzenie poznať, s trénerom ich dôsledne prekonzultovať a dôsledne sa riadiť jeho radami. Potom vám Cross Training neublíži, ale naopak môže veľmi pomôcť. 

Musím nejak špeciálne jesť?

Samozrejme, že každé cvičenie by malo ísť ruku v ruke so správnym jedálničkom, pretože chceme zdravý životný štýl rozvíjať komplexne po všetkých stránkach. Jednu dobu Cross Training veľa odporúčal Zone Diet a hlavným krédom bolo "eat meat and vegetables, nuts and seeds, some fruit, little starch and no sugar", teda "jedz mäso a zeleninu, oriešky a semienka, trochu ovocia, málo škrobu a žiadny cukor . "Dôležité je o jedle premýšľať, vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám s dlhými odsekmi v zložení a snažiť sa jesť čo najviac doma z kvalitných surovín. Na druhú stranu, nič nie je treba preháňať, nenechajte sa jedlom ovládať, a pokiaľ máte raz za čas chuť na niečo dobrého s priateľmi, proste si to dajte.  
Máte nejaké ďalšie otázky ohľadom Cross Training? Nie je nič jednoduchšieho, než sa na prvom tréningu spýtať trénera. Ten vám všetko ochotne vysvetlí. Tak čo, už si hľadáte najbližší gym?


POHYB