Prihlás sa do nášho tímu ambasádorov ešte dnes Mám záujem

V akých teniskách mám cvičiť?

Cvičíte pravidelne? Potom určite viete, že bez vhodných tenisiek sa nezaobídete. Na nohách doslova "všetko stojí" a zlá obuv dokáže tréning dosť znepríjemniť. Aké sú tie najlepšie pre bezpečné a pohodlné cvičenie?

V jakých botách mám cvičit?

Investujete do svojho zdravia pravidelnou návštevou fitness centra, posilňovne alebo gymu? Výborne! Takáto investícia sa vám vždy vráti. Dbajte ale o zdravie vašich základných pilierov - chodidiel a vlastne celých nôh. Správna obuv vám tréning dosť uľahčí a spríjemní, rovnako ako zlá obuv veľa znepríjemní.

Zlá obuv môže viesť nielen k pľuzgierom a otlakom, ale napríklad aj k stresovej zlomenine, podvrtnutie členku, úrazu kolena, preťaženie achiloviek a ďalším nepríjemnostiam.

Predíďte tomu včas a trénujte v správnych teniskách!

Ako by mala vyzerať správna tréningová teniska?

Metcon tréningKaždá tréningová obuv by mala spĺňať tri kritériá:

  • Pevnosť a odolnosť - Teniska by mala držať vaše členky spevnené, preto by mala byť pevná tak z boku, ako aj v oblasti päty. Najlepším variantom je teniska so zaväzovaním na šnúrky, ktoré si utiahnete podľa potreby.
  • Správna podrážka – Podrážka tenisky na cvičenie by mala byť nekĺzavá a veľmi elastická, aby sa prispôsobila všetkým pohybom (napríklad výpadom, behu). 
  • Správna veľkosť a tvar – Výberu veľkosti venujte veľkú pozornosť. Nechajte si zmerať chodidlo v špecializovanej predajni, prípadne si ho obkreslite a veľkosť určujte podľa dĺžky stielky. Ak trpíte na niektorý z problémov s chodidlami - ako treba plochá noha alebo vytočené palce - nesmúťte. Športové tenisky sa vyrábajú aj na vašu nohu, stačí sa len opýtať predajcov.

Nutné je obuv poriadne vyskúšať. Pokiaľ ju objednávate cez e-shop, nebojte sa požiadať o výmenu, ak vám teniska nesadne. V prípade návštevy kamennej predajne využite konzultáciu s odborníkom - tenisku si nechajte niekoľko minút na nohách, skúste si v nej vyskočiť, urobiť drep, výpad. Všetky pohyby by vám mali byť pohodlné.

Aká je najlepšia značka tenisiek na cvičenie? Žiadna. Je tisíc tvarov chodidiel, tisíc druhov tenisiek a každému sadne úplne iná. Záleží na vašich osobných preferenciách.

Tenisky na cvičenie sa dnes robia vo všemožných dizajnoch a určite si tak vyberiete takú, ktorá bude funkčná a zdravá a zároveň sa vám bude páčiť.

Investície do tenisiek sa oplatí

reebok nano 9

Kvalitné tréningové tenisky sú síce drahšie, ale oplatí sa za nich dať viac, ako riešiť problémy s pohybovým aparátom alebo si každý pol rok musieť kupovať nové, pretože tie pôvodné sa potrhali.

V akých teniskách necvičiť

Akými teniskami určite šliapnete vedľa?

Volnočasová obuv. Obuv na voľný čas sú robené na prechádzky v miernom tempe niekde po meste. Nebývajú vystužené a spevnené. Určite si viete predstaviť, že robiť v takýchto teniskách drepy

alebo skákať na bedňu vás môže stáť členky, kolená alebo zlomeniny priehlavkových kostičiek.

Obuv na beh. To už je síce o niečo lepšia varianta, žiaľ, stále nie úplne vhodná. Tenisky na beh sú, ako názov vypovedá, špeciálne prispôsobené práve behu. Majú inak pružnú podrážku, inú oporu a sú spevnené na iných miestach, než je žiaduce u tenisky na cvičenie. Môžu mať podrážku, ktorá sa bude pri cvičení vo fitku kĺzať. Naviac sa bežecké tenisky kupujú o máličko väčšie (kvôli priestoru pred špičkou pri došľape) a to je u tenisky na cvičenie nežiaduce.

Chcete si vybrať správne tréningové tenisky?

Obuv pre intenzívny tréning (Cross Training, kruhový tréning, HIIT)

Makáte na tréningu naplno? Skáčete, beháte, šplháte, zdvíhate externé záťaže ...? Potrebujete tenisku, ktorá vám poskytne vyššiu oporu, je stabilná, ale zároveň flexibilná. Hodí sa aj mierne vyvýšená päta. Taký luxus vám poskytnú tenisky Nike Metcon alebo Reebok Nano.

Reebok nano

Ak si chcete vybrať z viacerých variantov, tak sme pripravili článok na Top 12 tenisiek na Cross Training, ktorý vám zaručene zjednoduší rozhodovanie.

Tenisky pre tréning o nižšej intenzite (posilňovanie, balančné pomôcky, zdravý chrbát ...)

méně intenzivní trénnky

Navštevuješ skupinové lekcie vo fitku, prípadne cvičíš na strojoch a potrebuješ hlavne príjemnou tenisku, ktorá ti poskytne strednú oporu, bude Ľahká a nebudeš vediet, že ju máš na nohe? Takými vlastnosťami oplývajú p redovšetkým Reebok Speed TR FlexweaveNike Air Max Bella a ďalšie skvelé kúsky, ktoré nájdeš v článku Top 12 tenisiek na cvičenie. Pre váhovo zameraný tréning odporúčame Nike Air Max Alpha Savage.

Obuv na vzpieranie

vzpírání

Vzpierate alebo robíte často drepy, Deadlifty? Proste sa venujete silovému tréningu? Potom oceníte veľmi pevnú tenisku s vyvýšenou pätou, ktorá vás vo všetkých pohyboch podrží a spríjemní vám všetky vzpieračské pohyby.

Obuv na jogu, pilates

Venujete sa jednému z týchto pomalších cvičení a hľadáte vzdušnú a pohodlnú tenisku? Vyskúšajte WRAPY, ktoré vám doprajú maximálnu slobodu a ľahkosť pohybu.


POHYB RECENZIE
adipower Weightlifting III
adidas
Udržateľnosť
Lifter
TYR
ROMALEOS 4
nike
ROMALEOS 4
nike
UA Reign Lifter
underarmour
Lifter
TYR
Legacy Lifter III
reebok
Nové
Zoom Metcon Turbo 2 Men s Training Shoes
nike
METCON 8 AMP
nike
W METCON 9 AMP
nike
CXT1-trainer
TYR
CXT1-trainer
TYR
W METCON 9
nike
Nové
Metcon 9
nike
W METCON 9
nike
NANO X4
reebok
M METCON 8 FLYEASE
nike
Under Armour UA W TriBase Reign 5
underarmour
W FREE METCON 5
nike
Nové
METCON 9
nike
NANO X1 TR ADVENTURE
reebok
Powerlift 5
adidas
Savaleos
nike
Savaleos
nike
METCON 8
nike
Romaleos 4
nike
Romaleos 4 SE Weightlifting Shoe
nike
adipower Weightlifting III
adidas
Udržateľnosť
adipower Weightlift III
adidas
Udržateľnosť
adipower Weightlift III
adidas
Udržateľnosť
L1 lifter
TYR
Nové
L1 lifter
TYR
Nové
adipower Weightlifting III
adidas
Udržateľnosť
ROMALEOS 4 SE
nike
Under Armour Reign Lifter
underarmour
Romaleos 4
nike
Predchádzajúce
Ďalšie