Si dievča, nemala by si dvíhať činky!

Myslím, že každá baba, ktorá chodí do posilňovne, na crossfit či na vzpieranie túto vetu už niekedy počula. Prečo to tak je? Prečo ľudia stále takto škatuľkuju? Čoho sa ostatné ženy boja?

Väčšina žien, akonáhle začnú navštevovať fitness centrum, zamieria priamo k bežeckému pásu alebo k bicyklu, strávia tam približne pol hodiny, potom si vezmú do rúk tie najľahšie činky, trošku si zaposilujú, dajú si pár cvikov na brucho a idú zase na pás. Väčšina žien sa bojí posilňovať s vyššou váhou. Prečo?

Niekde sa dopočula, že keď budú cvičiť s veľkými váhami, stane sa z nich chlap. Alebo videli fotku profesionálnych kulturistiek a je to pre nich odstrašujúci prípad. Myslia si, že akonáhle začnú posilňovať, hneď budú takto vyzerať.

Mýtus

Pravdou je, že muži, akonáhle začnú posilňovať, mohutnú celkom rýchlo, príčinou ale nie sú len samotné váhy. Na vine sú hormóny. Mužský hormon- testosterón je základným determinantom pre svalový rast. A keďže my ženy máme testosterónu v tele len zlomok množstva, ktoré majú muži. Je preto nemožné nabrať svalovú hmotu tak rýchlo a v takom množstve ako muži.

Ako si ženy myslia, že budú vyzerať?

Kulturistka

zdroj: https://jihlavsky.denik.cz/ostatni_region/kulturistika-neni-pro-lidi-se-slabou-vuli-20170413.html

A teraz s pravdou von

Ženy, ak nemáte v pláne brať anabolické steroidy, nikdy takto vyzerať nebudete. Za profesionálnou kulturistikou stoja dlhé, ale naozaj dlhé roky driny a naozaj veľa anabolických steroidov. Preto väčšina kulturistiek, podľa niektorých, vyzerajú ako "mužatky", pretože do svojho tela umelo privádzajú mužský hormón - testosterón. U týchto žien si môžeme všimnúť väčšieho ochlpenia, vyššieho čela alebo napríklad hlbšieho hlasu.

Ľudia občas majú tendenciu šíriť bludy o tom, že telo ženy samo začalo, na základe cvičenia produkovať testosterón.

Je síce pravda, že niektoré ženy majú zvýšenú hladinu testosterónu, ale nikdy v tele nedosiahne takého množstva, aby boli schopné naturálne vybudovať takéto množstvo svalov.

K čomu je taký silový tréning dobrý?

Keď ženy chcú chudnúť, ako prvé ich napadne kardio. Áno, to človeku pomôže schudnúť, ale nie tak efektívne, rýchlo omrzí a navyše nevytvaruje postavu.

Ženské svaly majú úplne iný tvar, ako tie mužské. Napríklad na hornej polovici tela nikdy, prirodzenou cestou, nevybudujete to, čo muži a naopak muži nikdy "nevydrepujú" taký zadok. Preto sa nemusíme báť, že by sme sa cvičením zbavili sexy kriviek. Práve naopak.

Naviac pomocou silového tréningu dokážeme rýchlejšie docieliť požadovaných výsledkov. Čím viac svalovej hmoty v tele máme, tým viac naše telo spaľuje tuk, čo väčšinou chceme.

Ak je našim zámerom naopak nabrať, bez silového tréningu sa naozaj nezaobídeme.

Prečo niektorí muži majú tendencie zhadzovať ženy, ktoré silovo cvičia?

Ja osobne s týmto mám skúsenosť. Boli muži, ktorí sa mi snažili nahovoriť, že silovým tréningom akurát zmohutniem a že nikdy nedosiahnem takých výsledkov, ako keby som denne behala 10 kilmetrov. Z hľadiska fyzickej kondície určite nie, ale to nikdy nebol môj zámer. Čím väčšiu váhu som zdvíhala a čím lepšie výsledky som mala, muži sa ozývali viac. Zo začiatku som si z toho robila hlavu, ale potom som sa na túto tému bavila s niekoľkými fitnes trénerov a všetci sa zhodli na jednom. Niektorí muži sa cítia ohrození, ich ego by neznieslo, keby niektorá žena v ich okolí čupol viac, ako oni sami.

Na záver

Ženy, nebojte sa dvíhať vyššie váhy. S čistým svedomím odložte tie malé ružové činky, prestaňte sa denne trápiť na kardio, ktoré vás nebaví, a bez ostychu siahnite po veľkých kotúčoch .

Článok napísala Karol Čmielová.


POHYB ŽIVOTNÝ ŠTÝL