MID SEASON SALE Nakupuj
Odporové gumy alebo všestranný pomocník na cvičenie. Ako s nimi cvičiť?

Odporové gumy alebo všestranný pomocník na cvičenie. Ako s nimi cvičiť?

16. 2. 2023 6 min. čítania

Odporové gumy patria medzi obľúbené a najmä všestranné tréningové vybavenie. Aké typy odporových gúm existujú a aké ti prinesú výhody?

Cvičíš s odporovými gumami? Sú skvelým riešením na tréning pre každého, a to vždy a všade. Či už cvičíš doma, v prírode alebo počas dovolenky či služobnej cesty v hotelovom fitku. Gumy si vieš prichytiť o posteľ, dvere, strom alebo ich len skrátka pristúpiť nohami. Sú ľahké, a nezaberú ti veľa miesta v cestovnej taške, sú ideálne na cesty a plnohodnotne si s nimi precvičíš celé telo. Sú efektívnou alternatívou tréningu s váhami alebo na strojoch. S touto pomôckou si precvičíš naozaj všetky svaly. Je to dlhodobá investícia, pretože pri správnom používaní ti odporové gumy vydržia naozaj dlhé roky.

Ukáž mi odporové gumy!

Celým článkom ťa prevedie osobný tréner a zároveň náš slovenský ambasádor Peter Nuota.

Typy odporových gúm

Odporové gumy sa predávajú v rôznych farebných prevedeniach. Každá farba predstavuje inú obtiažnosť, avšak nie vždy platí, že žltá guma je najslabšia (ako je zobrazené na obrázku nižšie). Každý výrobca si určuje farby podľa seba. Obtiažnosť gúm sa dá ale ľahko rozoznať podľa šírky gumy. Čím je guma širšia, a teda hrubšia, tým je aj jej odpor počas cvičenia väčší. 

Odporové gumy by sme mohli rozdeliť do štyroch skupín:

1) Ploché odporové gumy

ploché_odporové_gumy

2) Odporové gumy s úchytmi

Odporové_gumy_s_úchytkami

3) Mini odporové gumy

mini_odporové_gumy

4) Elastické odporové gumy

elastické_odporové_gumy

Výhody cvičenia s gumami

Máme pre teba štyri kľúčové výhody cvičenia s odporovými gumami:

1) Sú vhodné pre začiatočníkov

Sú skvelé pre začiatočníkov, ktorí sa rozhodli začať s cvičením. Vďaka týmto gumám sa ako začiatočník naučíš správnu techniku bez toho, aby si musel/-a cvičit s veľkými váhami a činkami, ktoré ti ešte pri niektorých cvikoch môžu robiť problém so stabilitou. Takisto sú tiež bezpečnejšou voľbou, na rozdiel od ťažkých činiek, s ktorými sa pri nesprávnej manipulácii môžeš zraniť. 

2) Efektívne zahriatie a strečing

Môžeš ich využiť aj pri zahrievaní a rozhýbaní svalov a kĺbov pred silovým alebo iným typom tréningu. Takisto ich vyskúšaj zapojiť aj do strečingu na záver cvičenia. Vďaka nim dostane strečing nový rozmer a posunie tvoj tréning o krok ďalej!

Top4Fitness TIP: Další zaujímavý článok o gumách na cvičenie a expandéroch sme našli aj tu

3) Kladú neustály odpor

Odporové gumy poskytujú odpor pri cvičení pri excentrickej aj koncentrickej fáze cvičenia. Odpor, ktorý svaly musia prekonať sa zväčšuje natiahnutím gumy a svaly sú stále pod napätím. Napríklad pri bicepsovom zdvihu sa pri zdvihnutí činky príliš vysoko dostávaš do bodu, kedy sval nie je pod napätím, toto pri cvičení s gumami neplatí. Guma vytvára napätie neustále, takže pracuješ proti odporu, ktorý guma vytvára. Aby si získal/-a z tréningu s gumami maximum, musíš sa plne sústrediť na techniku cviku a správne nastavenie uchytenia gumy. A to či ju máš prichytenú o nábytok, alebo na nej stojíte nohami. 

4) Fungujú ako pomôcka pri cvičení

Okrem toho, že nám gumy vytvárajú odpor a využívame ich na cvičenie, vieme ich použiť aj ako dopomoc pri cvičení. Najbežnejšie ich môžete využiť ako dopomoc pri cvičení zhybov na hrazde. Gumu si uchytíte o hrazdu, vložíte do nej chodidlá alebo kolená, prípadne len jedno, a máte skvelú pomoc pri zhyboch. Alebo si ich môžete počas cvičenia drepov pripevniť o silovú klietku a činku. Tu potrebujete dve gumy na každú stranu, alebo jednu do stredu. Guma vám pomôže v spodnej fáze po zastavení a následnom tlačení nahor. To isté platí aj pri mŕtvom ťahu. Využiť ich ale môžete aj pri iných cvikoch, stačí použiť svoju predstavivosť.

Kúp si odporové gumy na Top4Fitness a oživ svoje tréningy!