Akým výživovým smerom sa vydať?

Na internete sa to v posledných rokoch hemží hádkami o tom, aký výživový smer je vlastne ten najlepší? Nutriční terapeuti sa navážajú do ľudí, ktorí sa rozhodli jesť nízkosacharidovo a vyradiť cukor. Masožrúti sa navážajú do vegánov. Vegáni sa navážajú do vegetariánov a podľa ľudí, čo sa stravujú podľa IIFYM je všetko zlé a zároveň od každého niečo dobre. Ďalší ľudia držia rôzne pôsty a iní zase tvrdia, že jesť sa musí každé tri hodiny.

A ako to teda vlastne naozaj je? Podľa čoho si v tomto zmätku vybrať to svoje?

V prvom rade chcem zdôrazniť, že ak vám to, ako sa stravujete momentálne, fyzicky i psychicky vyhovuje, ale uvažujete o zmene len kvôli tomu, že by ste najskôr mali, pretože na internete to takto niekto písal, alebo sa z vášho známeho stal vegetarián a vy si pripadáte divne, keď jete mäso (kvôli nemu a nie kvôli sebe), tak na túto myšlienku okamžite kašlite. Kým je čas.

Najdôležitejšie je totiž to, ako sa vy cítite, čo vám vaše telo hovorí a nie, ako vaše stravovacie návyky vyzerajú na Instagrame alebo pred ľuďmi všeobecne.

Pokiaľ sa ale cítite fyzicky či psychicky zle, bývate často chorí, býva vám ťažko alebo cítite, že potrebujete schudnúť alebo nabrať, je zmena stravy nevyhnutná. Aké sú teda možnosti a podľa čoho si vybrať?

IIFYM

Ak ste milovníci systému a poriadku, ale zároveň chcete mať v jedle väčšiu voľnosť, je tento výživový smer pre vás ako stvorený. Skratka IIFYM znamená It fi fist Your Macros, čo voľne prekladáme do slovenčiny ako "ak sa ti to vlezie do makier".

Ak ste nováčikovia a vôbec netušíte, čo to tie makrá sú, tak je to hovorový výraz pre makroživiny - sacharidy, tuky, bielkoviny a viac sa o tom dozviete v tomto článku.

Princíp celého stravovania je, že si vypočítate denný limit pre kalórie, ktorý máte v daný deň zjesť (alebo si zvolíte limit týždenný), určíte si pomer makroživín a čokoľvek čo zjete, si zapisujete do tabuľky, aby ste mali prehľad.

Výhodou takéhoto stravovania je, že nemusí byť úplne striktný a nemusíte sa toľko obmedzovať, keď máte svoje makrá pod kontrolou. Ak viete používať sedliacky rozum a viete, čo a v akom množstve jesť, nevadí, keď si raz za čas dáte koláčik alebo maminu sviečkovú. Dôležité ale je stále prijímať živiny hlavne z kvalitných plnohodnotných zdrojov a nezostaviť svoj jedálniček iba z náhradiek a zdravo tváriacich sa vecí, ktoré vám v skutočnosti nič nedajú.

Často sa uvádza pravidlo, že aspoň 80% vášho jedálnička by mali tvoriť plnohodnotné potraviny a tých zvyšných 20% môžete využiť práve na tie, nie až tak kvalitné veci.

Ak by ste si povedali, že keď sa vám vlezie denne do makier čokoláda, donuty a večer vám zostane miesto napríklad len na uhorku, čo by znamenalo potrebných 80% jedla, ktoré vám výživovo absolútne nič neprináša, nie je to správne, na tomto IIFYM nie je vôbec stavané, aj keď veľa ľudí si to mylne myslia a preto tento výživový smer odsudzujú.

Ak by vás o tomto výživovom smere zaujímalo viac informácií, nájdete ich tu.

Ak by ste pre tento výživový smer hľadali inšpiráciu na Instagrame, môžem za seba odporučiť Kristýnku z tímu T4P, ktorú nájdete pod nickom

@kristynarakovska.

iifym

LCHF

Low carbs high fats, cukrfree a alebo tiež realfood. Stravovací smer, ktorý za posledné roky nabral na Slovensku na populárnosti. Je tiež jeden z najviac odsudzovaných stravovacích smerov.

Princípom tohoto stravovania je reálne jedlo - tým sú myslené najmä nespracované potraviny. Najväčší pomer makroživín v tomto smere netvorí sacharidy, ako je to u IIFYM, ale sú to tuky, bielkoviny a až potom sacharidy.

Veľa skeptikov nadobúda dojem, že hodnoty sacharidov sa v tomto výživovom smere pohybujú veľmi nízko, napríklad okolo 20g sacharidov na deň, pravdou je, že za low carb je považovaná aj hodnota cca 150-200g sacharidov na deň. Sacharidy sú z najväčšej časti prijímané zo zeleniny, orechov a občas aj kvalitného kváskového pečiva a v menšom množstve nevadí ani ryža a cestoviny. Je dôležité sa neriadiť podľa odporúčania iných, ale načúvať signálom vlastného tela, ono samo najlepšie vie, čo potrebuje.

Kolujú aj dohady, či je naše telo schopné vôbec fungovať bez cukru ako takého, či je to pre telo prospešné, pretože v tomto smere sa cukor prijíma jedine z ovocia, výnimočne medu, ale to záleží skôr na človeku. Výsledky tohto stravovania však ukazujú, že áno a je poukazované na zdravotné benefity, ako je napríklad zlepšenie stavu chronických ochorení, najmä cukrovky.

Ak by vás tento výživový smer zaujímal na Instagrame o ňom nájdete informácie napríklad na profiloch od

@_kerolajnaa_

lowcarb

  alebo @lenikralickova

lowcarb

.

Vegetariánstvo, vegánstvo, (frutariánstvo)

Bezmäsité stravovanie je tiež trendom posledných rokov viac a viac, zatiaľ čo ešte pred časom sa spoločnosť na človeka, ktorý sa rozhodol nejesť mäso, pozerala ako na čudáka, dnes je to viac bežné. Ľudia sa rozhodnú pre tieto druhy stravovania nielen z dôvodu záujmu o zdravú výživu, ale často aj z etických a ekologických dôvodov. Ďalším dôvodom môže byť tiež záujem o východné filozofické smery, ale to už trochu odbočujem.

Vegetarián je človek, ktorý sa rozhodol nejesť mäso (a to aj vrátane hydinového a rýb) a všetky jatočné produkty (masť, údeniny ...), ale stále je syry, mlieko, vajcia a med, na rozdiel od vegána, ktorý vylučuje zo svojej stravy všetky produkty živočíšneho pôvodu.

Ešte vyšší level tohto stravovania je frutariánstvo, čo znamená, že človek je iba plody rastlín, aby "nezabil" celú rastlinku, preto odmieta obilie, listovú a koreňovú zeleninu.

Rovnako ako u LCHF stravovania stále prebieha veľa špekulácií, štúdií a diskusií, ktoré sa zaoberajú tým, či je pre človeka takéto stravovanie vhodné, alebo nie, pretože človek je od prírody všežravec. Niekto sa v tomto jednoducho nájde a iný takto fungovať nedokáže.

Pri týchto stravovacích smeroch je nutné dbať na zvýšenú suplementáciu a nahrádzať to, čo prirodzene prijímame zo živočíšnej stravy. Výhodou je tiež, že na dnešnom trhu už sú obrovské možnosti a nie je vôbec ťažké zohnať napríklad vegánsky proteín.

Pre inšpiráciu a viac informácií o vegánstve a športe môžete navštíviť napríklad profil

@dewii.veg

vegan

Intermittent Fasting alebo prerušované hladovanie

Ďalšie hit internetu posledných rokov, poďme si v skratke povedať, o čo vlastne ide.

V tomto smere nejde až tak o to, čo jete, hoci stále by malo platiť pravidlo minimálne 80/20 pre vaše zdravie, ale ide o to, kedy sa je. Striedajú sa okná, kedy sa je a kedy sa "hladuje" čiže sa predlžuje prirodzené spánkové okno bez jedla.

Môžu to byť okná 12/12 alebo 16/8 alebo pokojne môžete hladovať 36 hodín. Niektorí ľudia z dôvodu hlavne psychickej pohody a prirodzenej revitalizácie organizmu aplikujú dlhodobejšie pôsty, avšak nie je to pre každého a rozhodne neodporúčam pre ľudí, ktorí v nedávnej dobe napríklad bojovali s poruchou príjmu potravy alebo emočným hladom. Viac sa môžete dozvedieť v

článku špeicálne venovanému tejto tématike.

Záver

Rozhodne to nie sú všetky výživové smery dnešnej doby, ale sú to tie, s ktorými sa môžete stretnúť najčastejšie.

Chcem upozorniť, že to, čo sedí a vyhovuje jednému, rozhodne nemusí vyhovovať druhému. Ide hlavne o psychickú pohodu, pretože ak sa budete nútiť a premáhať do určitého výživového smeru silou, tak vaše telo rovnako nebude spokojné.

Tiež chcem povedať, nech sa nesnažíte niekomu silou nahovoriť, že práve ten váš výživový smer je najlepší, že by ho mal taktiež skúsiť. Je najlepší - pre vás. Pre druhého môže byť utrpením a je skvelé, koľko možností dnes je, každý si môže preto nájsť tú svoju ideálnu cestu.

 

 

Článok napísala Karol Čmielová.


STRAVA ŽIVOTNÝ ŠTÝL