Ako deti motivovať k pohybu
- Začni u seba. Deti kopírujú správanie, ktoré vidia doma. Ak po návrate z práce hodíš nohy na stôl a zapneš televíziu, ťažko budeš deťom vysvetľovať, že ony sa majú potiť na tréningu, zatiaľ čo tie sleduješ najnovšie diely seriálu s vrecúškom chipsov v ruke. Nájdi si pohyb, ktorý ťa baví, a uvidíš, že deti ťa budú s radosťou spontánne nasledovať.
- Trávte chvíľky v pohybe spoločne. Chodíš do fitka alebo gymu? Ak to možno, vezmi najmenších členov rodiny so sebou (kopa osobných trénerov alebo inštruktorov lekcií to umožňuje, spýtajte sa toho svojho). Uvidíš, ako sa na tatami, kruhoch alebo debne vybláznia. Jazdíš na bicykli alebo chodíš na túry? Posaď svišťa do sedačky a užite si výhľady spolu. A ak máš len chvíľku času, zahádzajte si loptou na záhrade alebo sa spolu učte kotúle, hviezdy a stojky. Na tieto momenty budete raz s radosťou spomínať.
- Zaspomínajte na svoje detstvo. Aký pohyb bavil teba a ktorý naopak nie? Ste rovnaké krvi a je dosť možné, že to budeš mať so svojou ratolesťou spoločné.
- Daj deťom voľnú ruku. Rodičia často mávajú ambície, aby sa ich dieťa stalo hokejistom, atlétom alebo cyklistom. Syn potom chodí na tréningy "s nechuťou", pretože by namiesto hokeja radšej chodil na judo, kam chodia kamaráti, a na ktoré si nadšene doniesol domov prihlášku, ale jeho priania neboli vypočuté. Dcérka každé ráno vstáva na plávanie, ale izba má plný plagátov s koňmi a želá si, aby mohla chodiť jazdiť. Ak dieťa samo príde s tým, že by sa chcelo nejakému športu venovať, vyjdite mu (ak je to časovo a finančne možné) ústrety.
V koľkých rokoch viesť deti k cvičeniu
Začnime úplne na začiatku - okolo 15. mesiaca veku, kedy sa dieťa učí chodiť. Akonáhle prcek urobí prvé zvedavé krôčiky, nevodíš ho všade za ruku, nechaj ho preskúmavať okolie, občas spadnúť, nenúť ho stále sedieť "v bezpečí" v kočíku. Dopraj mu čo najviac priestoru a času k pohybu.
Existujú špeciálne cvičenia pre trojročné deti alebo cvičenie pre mamičky s deťmi. V predškolskom veku ale bohato stačí, keď sa deti venujú prirodzenému pohybu - lezenie, chôdza, beh, šplhanie po stromoch, skákanie, kotúľanie, hádzanie ...
Od nástupu do školy prichádza túžba po krúžkoch tak zo strany dieťaťa (čas s kamarátmi, niečo si vyskúšať) tak zo strany rodičov (čas pre seba). Tu môžeš malého / malú viesť ku konkrétnemu športovému odvetviu, ale mysli na to, že u špecializovaných športov, kde je jednostranné zaťaženie (tenis, florbal, ale i napríklad basketbal) je nutné kompenzačné cvičenia, aby nevznikali dysbalancie. Preto sa ako vhodnejšie riešenie javí všestranná prípravka, rôznorodé cvičenie pre deti alebo zaradenie viacerých rôznych športov.
Od koľkých môžu deti posilňovať?
Častou témou je, odkedy deti môžu posilňovať a pracovať s externou záťažou. Do prvej triedy dieťa žiadne špecializované cvičenia nepotrebuje a oveľa viac ho bude baviť spontánne sa hrať, liezť po stromoch alebo skákať na trampolíne (čím, mimochodom, posilňuje prirodzene taky) ako cvičiť alebo dvíhať činky.
Od prvej triedy je pre dieťa silový tréning skvelým prostriedkom k rozvoju zdravia, výkonnosti, prevencii zranení za splnenie týchto bodov:
- Dieťatko musí byť na záťaž pripravované postupne. Začíname s vlastnou váhou, s ľahšími Kettlebell, jednoduchšími cvikmi, postupne prechádzame k ťažším a zložitejším.
- Technika na prvom mieste. U detí platí dvojnásobne kvôli potenciálnemu vzniku zlých pohybových stereotypov alebo zranenia. Ak sám / a ustrážiť techniku nezvládneš, nájdi si profesionálneho trénera.
- Psychická pripravenosť dieťaťa. Dôležité je, aby sa prcek na posilňovanie dokázal sústrediť, vnímal trénera a zvládol pohyby správne napodobniť a vykonať.
- Rôznorodosť pohybu. Okrem posilňovania zaraďujte aj iné aktivity alebo športy.
A čo tak športové špecializácie?
Ak chceš z dieťatka mať profi futbalistu alebo gymnastku, zdá sa, že niet inej cesty, ako začať s týmto športom v útlom veku, chodiť na tréningy poctivo každý deň a nemať moc priestoru na iné aktivity. Problémom ranej špecializácie býva často nechuť k športu okolo puberty, prepätie alebo dysbalancie. Na druhú stranu, vaše dieťa naozaj môže byť v danom športe talentové a dosiahnuť úspechy. V tomto prípade sa naozaj oplatí dať si na čas s výberom kvalitného klubu a trénerov, ktorí vedia, ako daný šport kompenzovať, dávkujú deťom i všestrannú pohybovú prípravu a hlavne s nimi zaobchádza ľudsky, individuálne a s dávkou trpezlivosti. Tréningy by zhruba do 11-13 rokov rozhodne nemali byť len dril, odriekanie, pocit, že keď sa mi niečo nepodarí, som k ničomu. Deti by mali na tréningy chodiť radi, vnímať trénera ako autoritu, ale ako kamaráta, časť tréningov by mala prebiehať hernej alebo zábavnou formou. Ideálnym výstupom je, ak sa dieťa rozhodne v kariére výkonnostného športovca pokračovať z vlastnej vôle.
Zábavné cvičenie pre deti
Aká cvičenie detí baví?
- Detská gymnastika - Na lekciách gymnastiky sa deti naučia prácu so svojím telom, náradím i náčiním, posilnia svaly a rozvíjajú svoju stabilitu, mobilitu aj koordináciu. To všetko zábavnou formou.
- CrossFit Kids - Ak chceš mať všestranné dieťatko, ktoré neprekvapí gymnastika, atletika, kondičné cvičenie ani práca s Kettlebell alebo šplh, omrkni CrossFit pre deti, kde sa toto všetko formou hier a krátkych "Workout" naučí.
- atletická prípravka - Druhou voľbou pre rozvoj všestrannosti je atletika pre deti. Malí atléti sa učia behať, skákať, hádzať, vrhať, hrajú hry ... a rozvíjajú tak rýchlosť, obratnosť, dynamiku i vytrvalosť.
- Aerobic / Disco - Tvoja dcérka stále tancuje, spieva si a chvíľku neposedí? Vyskúšajte jeden z týchto tanečno ladených krúžkov. Ďalšou alternatívou je Street dance, ktorý baví aj chlapcov.
- Detská joga - Na detskej joge sa deti pozície učia pomocou riekaniek, pesničiek alebo napríklad prirovnávaním k zvieratkám. Rozvíja tak svoju fantáziu, spontánnosť, mobilitu, ale napríklad aj rytmus.
Už máš jasno v tom, čo bude tvoje dieťa robiť?
Autor: Andrea Skolková