Cvičenie doma? Ide to.

Ako sa udržať vo forme, keď nechcete míňať za fitko? Kde nájsť inšpiráciu a vôľu? Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa udržať aktívny, aj keď zrovna nechodíte do gymu.

Videá na posilňovanie doma, pomocné appky s každodennými workoutami, motiváciou a omnoho viac. Ak vás táto téma zaujíma, určite čítajte až do konca.

Nie je apka ako apka

app

V dnešnom svete plnom technológie stretneme aplikácie zamerané na športové aktivity na každom rohu. Avšak nie všetky sú si rovné. Líšia sa predovšetkým druhom poskytnutých služieb, cenou a kvalitou. Pri cvičení doma je dôležitá široká variabilita ponúkaných tréningov, náročnosť na vybavenie aj čas. Preto je dôležité zistiť si o konkrétnych aplikáciách čo najviac informácií, ako sa niekomu upíšete na ročný odber.

FitBit Coach - osobný tréner do vrecka

Čo poskytuje: 

Stovky Workoutov zameraných na rôzne partie tela

Personalizované videá s návodmi k cvikom, motiváciou a hudbou

Prepojenie s FitBit šikovnými hodinkami

Za koľko: $39.99/rok

Hodnotenie: 4,5 z 5 (google play)

Nike training Club- workout a fitness sprievodca

Čo poskytuje

Ultimátny osobný tréner do vrecka: Silové tréningy, yoga, HIIT, kardia alebo cviky na zlepšenie mobility

Workouty s vlastnou váhou aj so závažím

Tréning na čas aj opakovania

Ľahké aj master tréningy

Možno si zalogovať aj iné športové aktivity pre lepší prehľad

Trénuj pod vedením obľúbených športovcov napr .: Isaiah Thomas, Julie Ertz, Sydney Leroux Dwyer a Cristiano Ronaldo

Možnosť stiahnutia aplikácie priamo do Apple Watch

Za koľko: 7-denný free trial, $14.99/mesiac

Hodnotenie: 4,6 z 5 (google play)

Asana Rebel - kardio a yoga flow

Čo poskytuje:

Workouty na základe jógy a HIIT kardia, meditácia

Cvičenie kdekoľvek a kedykoľvek

Analýza vašeho pokroku, získanie flexibility, sily a sebavedomia

Za koľko: Základná verzia zadarmo, platené premium

Hodnotenie: 4,2 z 5 (google play)

Česká inšpirácia

CZ

Fitfab výzva

Každý pozná 30 denné výzvy, ktoré sú zamerané na jednu partiu tela. Na webe fitfab.cz však môžete cvičiť 30 dennú výzvu trochu inak. Nachystali si pre vás 30 videí s rôznymi cvikmi. Nájdete tu kardio, cviky na brucho, na zadok, jogu alebo pilates. Cvičenie vám zaberie maximálne pol hodinu, idete do toho?

Zuzka Light - česká fitness trenérka

Zuzka light je českou fitness Youtuberkou, ktorá žije v Amerike, kde sa venuje trénovaniu a zdravému životnému štýlu. Na svojom kanále poskytuje veľké množstvo Workout, efektívnych rád, tipov a trikov, ako dosiahnuť svoje ciele. Instagram: @Zuzkalight

Petra Elblová - česká Youtuberka, trenérka a blogerka

Inšpirujte sa od Petry, ktorá sa venuje trénovaniu a motivovaniu ostatných, či už v bežnom alebo fitness živote.

Instagram: @jmenujisepeta

Jakub Enžl - český fitness Youtuber

Cvičenie, strava, rady a tipy, lifestyle. Jeho záľubou je zdvíhanie ťažkých objektov a točenie na YouTube.

Instagram: @Jakubenzl

Fitness videá a E-booky

ebook

Ak nie ste práve zástancom aplikácií a ich trochu zložitejšieho používania, určite vám urobí radosť veľké množstvo vizuálneho contentu na youtube a spísaných WORKOUT do E-book verzie, ktorú si môžete ľahko stiahnuť do svojho zariadenia.

Rozhodne vás povzbudí k cvičeniu s vlastnou váhou doma alebo počas cestovania.

Jillian Michaels

Kto nepozná Jillian Michaels a jej cvičiacie videá, akoby snáď ani nikdy necvičil. 30 days shred je sada troch videí, kedy sa jednotlivé levely cvičia 10 dní. Na youtube sú dokonca aj jej videá precvičené do češtiny. Nemusíte však cvičiť zrovna túto 30 dennú sériu, na výber je videí od Jillian oveľa viac.

Kayla Itsines - Bikini body sprievodca

Kayla je osobnou trénerkou z Austrálie, ktorá sa preslávila svojim rozsiahlym tréningovým plánom, tvoreným predovšetkým pre ženy. Vytvorila celosvetovo prepojenú komunitu, ktorá sa navzájom povzbudzuje a podporuje. Vydala nie jeden e-book zameraný ako fitness sprievodca, so zacielením na zdravú stravu. Ako inšpiráciu ju môžeš sledovať na Instagrame.

Sarah Stevenson - “Sweat it to shread it”

Sára je známa austrálska Youtuberka pod názvom Sarah 's day, ktora vydala Medzinárodnú veľmi populárnu fitness e-book. Vytvorila dva workout sprievodcov, pričom jeden je vyšší level toho predchádzajúceho. Pre ukážku má Sára aj niekolko cvičebních videí na svojom YouTube kanále alebo drobné zostrihy na jej Instagrame.

Steve Cook 

Konečne niečo pre chlapov. Atlét, ktorý začal s YouTube a následne vytvoril program pre vyrysovanie a taktiež naberanie svalovej hmoty. Taktiež si môžete stiahnuť jeho e-book zadarmo. Sleduj na Instagrame.

Zostavte si vlastný plán

Každý sám najlepšie vie, aký druh cvičenia ho baví a ktorú partiu potrebuje precvičiť. Nie je teda od veci si zostaviť vlastný tréningový plán. Plán môže vyzerať tak, že si na každý deň vymyslíte 5 cvikov (inšpirovať sa môžete vo vyššie spomenutých videách), ktoré budete praktizovať v 4 sériách po 12 opakovaniach. Samozrejme na začiatku cvičenia nesmie chýbať rozohriatie a po cvičení pretiahnutie. Do svojho plánu môžete zaradiť aj Tabata, o ktorej sme písali článok skôr. Ku cvičenie doma sa vám tiež budú hodiť rôzne pomôcky ako je podložka alebo švihadlo. Tieto pomôcky nájdeš na eshope top4fitness.sk.

Gym neznamená fitness

Väčšina ľudí si pojem fitness asociuje s posilňovňou. Rovnako tak, či je niekto fit alebo nie je sa často meria podľa toho, koľko toho zdvihne v gyme. Či už toto spojenie vzniklo akokoľvek, nie je tomu úplne tak. Ak chcete byť fit, rozhodne si nemusíte kupovať drahé pernamentky do posilňovne. Aktivít, ktorým sa môžete v priebehu týždňa venovať je veľa. Stačí si vybrať to, čo vás bude najviac baviť a napĺňať.

  • Plávanie

Síce sa úplne nejedná o cvičenie doma, ale patrí k jednej z najlepších aktivít na udržanie kondície. Navyše pri plávaní toľko nezaťažujete kolená, takže sa jedná o lepšiu alternatívu behu. Navyše takmer všetky poisťovne poskytujú príspevok na tieto športové aktivity, prečo to teda nevyužiť a urobiť niečo pre svoje zdravie?

  • Prechádzky

Opäť sa síce nejedná o aktivitu doma, ale chôdza je najprirodzenejší a najzdravší pohyb pre človeka. Nehovoríme, že máte denne chodiť na túru. Stačí sa denne prejsť do parku, do lesa, za mesto, skrátka vyraziť na čerstvý vzduch. A že je vonku zima? Môžete sa vybaviť funkčným oblečením, ktoré skvele odvádza pot a tým udržuje telo v suchu a teple. Nezabudnite, že s pohybom ide ruka v ruke aj strava. Nielen pohyb, ale aj jedlo rozhoduje o našej kondícii. Existuje neprebádané množstvo stravovacích štýlov, pretože každému môže vyhovovať niečo iné. Stačí si len vybrať to svoje. Inšpirovať sa môžete v našom článku Akým výživovým smerom sa vydať.

Autorka článku: Nikola Zvrškovcová


POHYB