CrossFit Open 2019

Crossgit Games 2019

Zdroj obrázku: Crossfit Games

CrossFit Open je takým sviatkom všetkých CrossFiťákov. Jedná sa o online kvalifikáciu na CrossFit Games (majstrovstvá sveta v CrossFit). Aké nástrahy na CrossFiťáky v open čakajú? A ako presne vyzeral Open pre rok 2019?

Čo je CrossFit Open

Každý zavedený sport má své mistrovství světa, soutěž, ve které své síly poměřují ti nejlepší atleti. CrossFitovým mistrovstvím světa jsou CrossFit Games.

Keďže CrossFit je šport veľmi rozšírený a o kvalifikácii na CrossFit Games sa každoročne pokúša státisíce atlétov, kvalifikácia prebieha online formou niekoľkých workoutov. Workout je päť, preverujú všestrannosť atlétov a všetky ich zručnosti, schopnosti a modality. Každý týždeň býva vyhlásený jeden workout, zvyčajne v noci zo štvrtka na piatok, a atléti následne majú čas do vyhlásenia ďalšieho na odcvičenie, natočenie a nahranie výsledkov na web. Aby sa predišlo podvodom, je nutné workouty odcvičiť pod dozorom certifikovaného rozhodcu alebo celý workout natočiť na video podľa štandardov. Podľa výsledkov jednotlivých WORKOUT je tvorený celkový rebríček a po piatich týždňoch Open na CrossFit Games nakoniec postupuje najlepšia atlétka a najlepší atlét z každej krajiny a najlepších dvadsať atlétov celkovo.

CrossFit Open ale nie je len obyčajná kvalifikácia. Je to veľká udalosť pre všetkých CrossFiťákov, aj pre tých nepretekárskych. Workouty bývajú zaraďované do lekcií a programmingu väčšiny CrossFit boxov, všetci o nich vášnivo diskutujú a skúšajú si ich a ak budete hovoriť s CrossFiťákom či CrossFiťačkou v dobe open, počujete toho veľa o nestihnutelných workoutoch, strhaných dlaniach a muscle-upoch.

CrossFit ponúka možnosť odcvičiť si CrossFit Open aj vo variante scaled, tzn. variante so zjednodušenými workouty obsahujúcimi menej náročné cviky pre začiatočníkov. Vďaka tomu Open môže odcvičiť naozaj každý, nielen elitní atléti s ambíciami na CrossFit Games.

Prečo sa zúčastniť CrossFit Open

Ak CrossFit nejaký ten piatok robíš, rozhodne by si sa mal / a openu zúčastniť. Registrácia stojí 20 dolárov a máš vďaka nej možnosť porovnať svoju aktuálnu formu s atlétmi z celého sveta. Zistíš, aké sú tvoje silné stránky a na čom by si naopak mal / a zapracovať. Registrovať sa ide do dvoch kategórií - RX (hlavná kategória, obsahuje aj ťažšie CrossFitové cviky, ako sú muscle-upy, chest to bar zhyby, ťažšie váhy na osi) a scaled (kategória pre začínajúcich CrossFiťákov, všetky náročné cviky sú zjednodušené a váhy na osi ľahšie).

Aj v prípade, že sa nechceš zúčastniť oficiálne a mať niekde uvedené výsledky, stojí za to si všetky Open workouty vyskúšať odcvičiť. Sú naozaj rôznorodé a zaujímavo poskladané.

CrossFit Open 2019 

Ako každoročne tento rok Open obsahoval päť Workoutov, trval päť týždňov, začiatok registrácie bol 10.1., Prvý workout bol vyhlásený 21.2., Posledný workout 21.3.

Workout 19.1

19.1

Zdroj: https://games.crossfit.com/

Complete as many rounds as possible in 15 minutes of:
19 wall-ball shoots
19-cal. Row

Workout teda trvá 15 minút a úlohou atléta je za tento pomerne dlhý čas zopakovať čo získa najviac 19x wall ball (vyhadzovanie medicinbalu zo drepu cez napnutie nôh na terč) a naveslovat 19 kalórií na vesle. V 15. minúte sa zastavuje čas a zapisuje sa počet kôl a opakovaní, ktoré atlét stihol vykonať pred uplynutím časového limitu.

Workout 19.2

19.2

Zdroj: https://games.crossfit.com/

Beginning on an 8-minute clock, complete as many reps as possible of:
25 toes-to-bars
50 double-unders
15 squat cleans, 135 lb.
25 toes-to-bars
50 double-unders
 13 squat cleans, 185 lb.

If completed before 8 minutes, add 4 minutes to the clock and proceed to:
25 toes-to-bars
50 double-unders
11 squat cleans, 225 lb.

If completed before 12 minutes, add 4 minutes to the clock and proceed to:
25 toes-to-bars
50 double-unders
9 squat cleans, 275 lb.

If completed before 16 minutes, add 4 minutes to the clock and proceed to:
25 toes-to-bars
50 double-unders
7 squat cleans, 315 lb.
Stop at 20 minutes.

Cviky v tomto WORKOUTu boli toes-to-bary , double-under (dvojšvihy cez švihadlo), squat Clean (premiestnenie do drepu). V danom časovom okne bolo vždy nutné stihnúť 25 toes-to-barov, 50 double-under a predpísaný počet squat Clean. U squat clean sa uberalo na počte opakovaní a pridávalo na váhe činky. Ak atlét nestihol danú zostavu v danom časovom okne, počítal sa mu počet opakovaní odcvičených do tej doby. Pokiaľ ju stihol, pridal ďalšie 4 minúty a pokračoval ďalšiou zostavou.

Workout 19.3

19.3

Zdroj: https://games.crossfit.com/

For time:
200-ft. dumbbell overhead lunge
50 dumbbell box step-ups
50 strict handstand push-ups
200-ft. handstand walk
Time cap: 10 minutes

Workout číslo tri bol ničivý pre stehná a ramená. Po krásnej úvodnej prechádzke v podobe 60 metrov chôdze vo výpadoch s jednoručnou činkou nad hlavou nasledovalo 50 výstupov na bedňu taktiež s jednoručnou činkou. Druhá časť Workout bola zameraná gymnasticky. Nasledovalo 50 klikov v stojke a ihneď potom mal atlét za úlohu v stojke ujsť 60 metrov. Na celý workout bol prísny časový limit 10 minút.

Workout 19.4

19.4

Zdroj: https://games.crossfit.com/

For total time:
3 rounds of:
 10 snatches
12 bar-facing burpees

Then, rest 3 minutes before continuing with:
3 rounds of:
10 bar muscle-ups
12 bar-facing burpees
Time cap: 12 minutes

Štvrtý workout bol zložený z dvoch častí oddelených trojminútovú pauzou, pričom ako skóre sa počítal celkový čas dokončenia oboch častí. V prvej časti atlétov čakali tri kolá desiatich Snatch (trh, pohyb, pri ktorom dostávame osu jedným pohybom zo zeme nad hlavu) a dvanástich angličákov s preskokom znožmo cez os. Po týchto troch kolách sa tri minúty mohli spamätávať a vo zvyšku času ich čakali tri kolá desiatich muscle-upov (na hrazde, z visu do vzpore) a opäť dvanástich angličákov s preskokom znožmo cez os. Workout bol ukončený po dvanástich minútach.

Workout 19.5

19.5

Zdroj: https://games.crossfit.com/

33-27-21-15-9 reps for time of:
Thrusters
Chest-to-bar pull-ups
Time cap: 20 minutes

Nebol by to CrossFit Open, keby v nejakom WOD neboli Thruster (kombinácia predného drepu a výrazu s osou). Tento rok boli v obľúbenej kombinácii so zhybmi, a to nielen hocijakým zhybmi - nestačilo dostať bradu nad hrazdu, na uznanie opakovania bolo nutné dotknúť sa hrazdy hrudníkom. Workout bol v podobe vzostupnej pyramídy od 33 po 9 opakovaní oboch cvikov a bolo nutné ho stihnúť do dvadsiatich minút.

Výsledky CrossFit Open 2019

vítězové Open 2019

Zdroj: Instagram & Crossfit Games

Celkovým víťazom v mužskej kategórii sa stal Mathew Fraser zo Spojených štátov amerických, ktorý vyhral aj dva workouty samostatne a na druhého Lefteris Theofanidise z Grécka získal náskok deviatich bodov celkovo. Tretí sa umiestnil islandský Björvin Karl Gudmundsson.

V ženách dominovala Islanďanka Sara Sigmundsdottir, ktorá zvíťazila s náskokom 32 bodov nad druhou Annie Thorisdottir (taktiež z Islandu). Tretie miesto obsadila Nórka Kristin Holte.

 

Autorka článku: Andrea Skolková


POHYB RECENZIE