Ako si správne vybrať športovú podprsenku

Ako si správne vybrať športovú podprsenku

22. 7. 2020 6 min. čítania

Vyberáš si športovú podprsenku takú, ktorá ti pristane a tak nejako sa v nej cítiš pohodlne? Prečítaj si, na čo všetko pri výbere dávať pozor a nesiahnete pri nákupe vedľa.

Kedy nosiť športové podprsenku?

Máš prsia a hýbeš sa? Športová podprsenka do tvojho šatníka patrí! Fakt je to takto jednoduché.
Cvičíš len 1x týždenne? Chodíš len na svižné prechádzky? Cvičíš doma, kde ťa nikto nevidí? Aj tak športovú podprsenku potrebuješ. Správne vybraná podprsenka dokáže znížiť otrasy pŕs o desiatky percent a zabrániť poškodeniu a povoleniu väziva. Budeš sa vďaka nej chváliť pevným poprsím aj za pár rokov.
Od akého veku nosiť športové podprsenku? Akonáhle prsia malej športovkyne trochu povyrastú (čo je individuálne, ale v priemere to býva okolo 10-11 roka), je vhodné zaobstarať dievčenskú športovú podprsenku s nízkou oporou, ktorá bude prsia pri pohybe chrániť.

Druhy športových podprseniek

Podprsenky možno rozdeliť do troch kategórií podľa spôsobu spevnenia.

 • Kompresné - Kompresné podprsenky prsia primknú k telu pomocou pevnej, ale pružnej látky, a neobsahujú košíčky.
 • Košíčková - Podprsenky s košíčkami prsia fixujú pomocou košíčkov podobne ako klasické podprsenky. Sú vhodnejšie pre väčšie poprsie.
 • Hybrid - Hybrid je kombináciou kompresnej a košíčkovej podprsenky, obsahuje ako kompresnú látku, tak i košíčky.

Správna veľkosť podprsenky

Ak sa rozhodneš pre podprsenku s košíčkami, je to easy - veľkosť podprsenky bude rovnaká, ako veľkosť tvojej normálnej podprsenky, uvádza sa totiž v obvode hrudníka a veľkosti košíčkov.
Kompresné podprsenky sú ale spravidla číslované ako XS-XL. Ako sa potom rozhodnúť pre tú správnu? Mrkni na Nike tabuľku prevodu veľkostí.Tabulka velikostí sportovních podprsenek

Nedávaj ale len na tabuľku a podprsenku si poriadne vyskúšaj.

Čo by mala správna podprsenka spĺňať?

 • Prsia nie sú "napchaté vo výstrihu", ani nevyliezajú spoza spodného lemu alebo u podpazušia, ale prirodzene sedia v košíčkoch / pod kompresnou látkou.
 • Ramienka sa nezarývají do kože, ani nie sú príliš voľné, aby padala. Nemala by sa dotýkať krku, ale sedieť na ramenách a prsiam poskytovať oporu. Počas pohybu by ťa ramienka nemali tlačiť ani inak obťažovať.
 • Keď si podprsenku skúšaš a zdvihneš ruky nad hlavu, spodný lem by sa nemal vyhrňovať. A ak sa predkloníš, prsia by mala zostať na mieste tiež.
 • Prsia drží na mieste aj počas aktivity, pre ktorú je podprsenka zvolená - nezabudni si v kabínke vyskúšať zaskákať alebo urobiť pár drepov.
 • Je vyrobená z funkčného materiálu. Ten je u podprseniek väčšinou založený na polyesterovom hedbvábí, polypropylénu, polyamidu a elastanu.

Opora podprsenky - výber podprsenky podľa športu

 • ľahká opora- Podprsenky s ľahkou oporou sú vhodné pre aktivitu s nízkou intenzitou, ako je potrebné pilates alebo klasická joga. To je napríklad Nike Indy.
 • Stredná opora - Strednú oporu využiješ napríklad pri chôdzi, posilňovaní na strojoch alebo power joge. Vyskúšaj Nike Swoosh.
 • Vysoká opora - Podprsenka, ktorá ťa podrží pri funkčnom tréningu, CrossFite, behu, skákaní cez švihadlo alebo gymnastike. Trebárs Nike sučkou Flyknit alebo Nike Alpha.

Pozor, ak máš veľkosť košíčkov D a viac, mala by si si zaobstarať podprsenku s vysokou oporou na akúkoľvek aktivitu, aj tú o nízkej intenzite.

Zjednodušene sa dá povedať, že čím intenzívnejšia aktivita je a čím väčšie máš prsia, tým väčšiu oporu podprsenky potrebuješ.

Špeciálne športové podprsenky

Športová podprsenka s vypchávkami

Stretnúť sa môžeš aj s podprsenkami obsahujúcimi vypchávky. Výstuž má dvojaký význam: estetický (rovnako ako u klasickej push-up podprsenky zväčšuje prsia a pomáhajú tvarovať zvodný dekolt), a podporný (pomáha poskytovať dostatočnú oporu). Ak túžiš po krásnom dekolte aj počas športovania, podprsenka s výstužou bude tá pravá.

Bezšvová športová podprsenka

Ani u bezšvové športovej podprsenky sa nemusíš báť nedostatočnej opory. Ak ťa pri športe švy obťažujú, skús to s bezšvovou podprsenkou.

Podprsenku sa nemusíš báť objednáť na e-shope - buď veľkosť spoznáš podľa svojej predchádzajúce podprseniek, alebo vyberieš s pomocou krajčírskeho metra . Objednáš, vyskúšaš a pripadne vymeníš / vrátiš!

Autorka: Andrea Skolková