Nike Metcon 4 XD PATCH očami Michala Patakyho

Keď som dostal možnosť otestovať najnovšie Nike Metcon 4XD, veľmi som sa potešil, nakoľko som na predchádzajúce verzie počul mnoho pozitívnych reakcií od ľudí, ktorí už majú odcvičené nejaké tie roky, najmä Crossfitu.

Osobne som veľmi náročný na obuv, a radšej investujem do drahších tenisiek ako si kupovať nejaké lacné modely, ktoré neznesú každodenné zaťaženie a navyše zle sedia na nohe. Nové Metcony som asi tri týždne pozorne sledoval a skúšal v rôznych situáciach. Čo myslíte, osvedčili sa?

Metcon Pataky

Dizajn Nike Metcon 4 XD PATCH

Ako prvé ma upútal dizajn. Tenisky sú veľmi decentné, ale zároveň krásne. Vyhovuje mi jednoduché, minimalistické prevedenie tenisky bez zbytočných “haki-baki” farieb. Celú tenisku si viete osviežiť vďaka nášivkam na suchý zips a tým pádom si spravíte svoj vlastný unikátny dizajn. Už sa teším ako si na ne dokúpim slovenskú vlajku a budem ju hrdo nosiť či na tréning alebo na súťaže.

Metcon badges

Najväčšia prednosť tenisky Nike Metcon je jednoznačne podrážka!

Podrážka je proste bomba! Je veľmi zaujímavo spravená akoby pomocou “trojuholníkov”, čo mi dáva celkom zmysel pre jej stabilitu, bez pošmyknutia sa. Osvedčila sa mi pri box jumpoch, člnkových behoch, kde často striedate zmeny smeru, ale aj pri dvojšvihoch na švihadle. Absolútne nehrozí, že by vás teniska nepodržala. Výhodou podrážky je, že na vnútornej strane klenby je potiahnutá vyššie, čo je super pre šplh na lane, kde opäť pevne drží a minimálne sa šmýka. To určite oceníte v najbližšom WODku kde bude lano.

Ako už ich názov napovedá, tak tieto tenisky sú vhodné najmä na Metcon tréningy, čiže tréningy metabolickej kondície, kde potrebujete skákať, behať, drepovať, zhybovať, swingovať, klikovať alebo robiť veľké počty opakovaní s ľahšími činkami. Pri týchto tréningoch oceníte, že tenisky sú ľahké a pružné.

Metcon Patch

Iná situácia už môže byť pri ťažkých liftoch ako drepy, mŕtve ťahy či vzpieranie s väčšími hmotnosťami. Tam zrejme oceníte skôr inú tenisku s pevnejšou pätou a celkovo lepšou stabilitou. Myslím si, že pre väčšinu bežných makačov sú absolútne vyhovujúce na 99% tréningov. Atléti, ktorí súťažia zrejme vedia, že je vhodné mať viac druhov tenisiek pre rôzne typy tréningov.

Čo sa mi ešte celkom páči na týchto teniskách je tzv. drop. Čiže rozdiel medzi špičkou a pätou. Pri tomto modeli je drop len pár milimetrov, odhadom 3 - 5mm. Vďaka tomu tenisky neposkytnú  “nespravodlivú výhodu” pre tých, ktorí majú horšiu mobilitu členku. Preto odhalia aj tvoje slabiny na ktorých môžeš popracovať už pri najbližšom tréningu.

Pataky Mecon badges

Majú nové Nike Metcon aj nejaké nevýhody?

Mne osobne nevyhovuje trochu užšia špička, preferujem skôr širšiu prednú časť. Myslím si však, že pre drvivú väčšinu ľudí to nebude problém. Tiež ma prekvapila veľmi vysoká vnútorná vložka, čím je päta trochu nižšia. Osobne by som preferoval nižšiu vložku a vyššiu pätu. Tu je to najmä o individuálnych preferenciách, mnohým ľuďom práve nižšia päta môže vyhovovať. Aspoň tak som to odsledoval vo svojom okolí.

Okrem spominaných vlastností sme vedecky sme dokázali, že Nike Metcon pridávajú priemerne minimálne 3 handstand push upy a 2 toes to bary ;-)